Pewien obszar kory mózgowej jest cieńszy u palaczy niż u osób, które nigdy nie paliły - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Niemczech.
Kora mózgowa jest obszarem mózgu odgrywającym ważną rolę w kontroli impulsów oraz w podejmowaniu decyzji.
Niemieccy naukowcy sporządzili trójwymiarowe obrazy struktur mózgu o wysokiej rozdzielczości wśród 22 palaczy oraz 21 osób, które nigdy nie paliły. Korzystając z tych obrazów, naukowcy obliczyli grubość kory mózgowej poszczególnych uczestników badania.
To właśnie palacze średnio mieli cieńszą część przyśrodkową kory przyczołowej niż osoby niepalące. Grubość tego obszaru malała odpowiednio w stosunku do wzrostu dziennego zużycia papierosów oraz do liczby lat nałogowego palenia.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Nikotynizm
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
Jednak bezpośrednie przyczyny i skutki tej zależności nie są jasne - stwierdził zespół naukowców z Charite Universitatsmedizin Berlin and of the Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) przy Federalnym Instytucie Metrologii w Berlinie.
Naukowcy stwierdzili, iż niezbędne są dalsze badania, w celu określenia, czy palenie wpływa na zmniejszenie grubości tego obszaru mózgu, lub czy ludzie z cieńszą korą mózgową w tym miejscu są bardziej podatni na zostanie palaczami.
Wyniki badania opublikowano w Biological Psychiatry.
Komentarze do: Znaleziono różnicę w budowie mózgu palaczy