Przepis jest prosty, jednak jego realizacja jest długa i finezyjna: bierzemy kilka milionów komórek mięśniowych krowy (to niewielka ilość) i hodujemy je w laboratorium, aby utworzyły 20 tysięcy bardzo cienkich włókien mięsa. Włókna te rosną przez kolejne 6 tygodni. Następnie dodajemy bułkę tartą, sól, sok z buraków, karmel i szafran. W rezultacie otrzymujemy stek o wadze 142 gramów, który kosztuje bagatela 250 tysięcy euro.
- Nasz hamburger jest wyprodukowany z komórek mięśniowych pobranych bezpośrednio od krowy - wyjaśnił Mark Post, holenderski badacz z Maastricht University. - Niczego nie modyfikowaliśmy. Aby eksperyment mógł zakończyć sie sukcesem, otrzymana tkanka musi mieć taki sam wygląd, taką samą konsystencję i, miejmy nadzieję, również taki sam smak jak prawdziwe mięso.
Zobacz również:
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Skazy krwotoczne u dorosłych
Ten wyjątkowy burger był degustowany w poniedziałek w Londynie, przez dwójkę ekspertów ochotników - Austriaczkę, "badaczkę trendów kulinarnych" i Amerykanina, autora książki o "smakach jutra".
Werdykt brzmiał następująco - "smak dosyć intensywny, konsystencja podobna do naturalnej mimo wyraźnego braku tłuszczu".
Dla profesora Posta, którego badania finansuje Sergey Brin, współzałożyciel Google, metoda ta jest jednocześnie etyczna i ekologiczna.
Jednak wciąż istnieje poważna przeszkoda: hamburgery w takiej cenie nie będą się sprzedawać.
Komentarze do: Znamy smak hamburgera wyprodukowanego w całości z komórek macierzystych!