Znieczulenie u dentysty bez bólu
Komputer do podawania znieczulenia stosuje już 600 gabinetów w całej Polsce. O tym, że można znieczulić się bez bólu wciąż wie tylko niecałe 10% leczących się pacjentów, dlatego wiele gabinetów na własną rękę organizuje akcje edukujące pacjenta na temat technologii zmniejszające stres i ból u dentysty. Powód? Ponad 60% panicznie Polaków boi się dentysty! Dokładną mapę Polskich gabinetów znieczulających komputerowo można zobaczyć na www.znieczulamybezbolesnie.pl.
Polska znieczulona komputerem?
Polscy stomatolodzy inwestują coraz więcej w bezbolesne leczenie i edukację pacjenta. Powszechna staje się pełna komputeryzacja klinik i NZOZ-ów, najnowocześniejsze unity, lasery i leczenie ozonem. Nawet znieczulenie, dotąd aplikowane przy pomocy strzykawki, dziś podawane jest z użyciem komputera, bez bólu i stresu. Nowoczesna technologia - zdaniem dentystów - ma nie tylko przyciągnąć dotąd lękliwego pacjenta do gabinetu i skłonić go do leczenia, ma także zmienić wizerunek całej stomatologii. Dlatego coraz popularniejsze stają się kampanie edukacyjne na Facebook.com i YouTube, w których dentyści pokazują nie tylko nowoczesne zabiegi, ale także, gdzie się im poddawać.
Chcemy tego, co w USA i Europie Zachodniej
Polska stomatologia dogania najlepszych w USA i Niemczech. Dziś gabinety stomatologiczne potrafią wydać nawet wiele milionów złotych w naszpikowanie kliniki najnowocześniejszą technologią. Lwia część tych wydatków pokrywana jest ze środków unijnych i specjalnych dotacji. Gabinety także coraz częściej inwestują w bezbolesne leczenie pacjentów. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 600 gabinetów w kraju. Jak oceniają przedstawiciele firmy FM Produkty Dla Stomatologii - wydatki gabinetów na bezbolesne znieczulenia w ciągu najbliższych pięciu lat znacznie wzrosną. Powód? Pacjent przychodząc dziś do dentysty wymaga takiego samego leczenia, jakie jest w stanie mu zapewnić dentysta w Niemczech, USA czy Skandynawii. Ma być bezboleśnie i nowocześnie.
- Wymagania pacjentów wzrosły, ponieważ wzrosła ich świadomość i wiedza o możliwościach nowoczesnej stomatologii. Polscy pacjenci chcą być leczeni tak samo jak pacjenci w krajach o najwyższym standardzie życia i nie godzą się już na metody, które mogłyby nieść ból lub dyskomfort. Gabinet wyposażony w nowoczesny sprzęt to gabinet przyjazny dla pacjenta. Pacjenci cenią sobie nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo, które gwarantuje użycie nowoczesnych i profesjonalnych urządzeń medycznych. Jednym z takich urządzeń na miarę XXI wieku jest m.in. komputerowe znieczulenie The Wand - mówi lek. stom. Agata Weksej z NSZOZ Sfera Zdrowego Uśmiechu w Bielsku Białej.
I dodaje: Komfortowe i bezbolesne leczenie stomatologiczne przestaje być luksusem i fanaberią, zaczyna być po prostu zdrowym standardem. Pacjent ma pełne prawo żądać i wymagać, aby każdy zabieg przeprowadzany był w znieczuleniu. Ale skuteczne znieczulenie to nie tylko komfort dla pacjenta, to również gwarancja, że zabieg będzie przeprowadzony dokładnie, precyzyjnie i bez pośpiechu, co przekłada się na lepsze efekty leczenia – dodaje dr Weksej.
Jeszcze nie tak jak w USA. Nowy standard?
Zobacz również:
- Jak radzić sobie z bólami głowy?
- Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!
- Elektroterapia w leczeniu bólu kręgosłupa
- Na czym polega akupunktura?
- Domowe sposoby na ból karku
- Pacjent nie może cierpieć, czyli o leczeniu bólu podczas pobytu w szpitalu
Problem w tym, że tylko 5% gabinetów w Polsce posiada komputer do podawania znieczuleń. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, co drugi stomatolog znieczula z użyciem komputera. Dziś w Polsce najwięcej placówek posiadających The Wand jest w województwie śląskim - 125 i małopolskim - 98. W tyle wciąż pozostają województwa: warmińsko - mazurskie, gdzie działają tylko 4 gabinety znieczulające The Wand i świętokrzyskie z 9 gabinetami. - Popularność znieczulenia The Wand rośnie w Polsce. Te gabinety, które już posiadają The Wand coraz częściej decydują się na znieczulenie wyłącznie komputerem - mówi Wojciech Feć z firmy FM Produkty Dla Stomatologii, która urządzenie sprowadziła do Polski ze Stanów Zjednoczonych.
O tym, że urządzenie staje się standardem takim samym jak dobry unit stomatologiczny przekonana jest także dr Weksej. Do zmiany podejścia do znieczulenia wielu lekarzy przekonują pacjenci. Zwłaszcza ci z dentofobią, czyli lękiem przed dentystą. - Większość pacjentów przychodzących po raz pierwszy do mojego gabinetu wie, że będzie znieczulona nową, bezbolesną i bezpieczną metodą. Często jest to jeden z powodów, dla których wybrali właśnie mój gabinet. Ci, którzy nie słyszeli jeszcze o komputerze, który znieczula są zaskoczeni, że znieczulenie może być całkowicie bezbolesne – mówi Weksej. - Pacjenci znieczulani The Wand są spokojni, zrelaksowani, nie obawiają się podawania płynu, ponieważ są uprzedzani, że poczują jedynie lekkie dotknięcie. Zdarza się nawet, że pacjent pyta: a kiedy mi pani znieczuliła ten ząb, bo nic nie czułem - dodaje.
Dentyści edukują: mówią, że już nie boli
W parze z inwestycjami dentystów w bezbolesność leczenia idzie także edukacja. Promocja gabinetu przy pomocy ulotki i reklamy w prasie to już przeszłość. O tym, ze już nie boli dentyści coraz częściej mówią na YouTube, Facebook.com czy GoldenLine.pl. - Portale społecznościowe takie jak Facebook czy GoldenLine są w tej chwili najlepszym źródłem aktualnych informacji o nowościach we wszystkich dziedzinach życia, również w stomatologii. Użytkownicy portali społecznościowych wiedzą, że informacje, które tam znajdują weryfikowane są na bieżąco przez innych użytkowników portalu, nie jest to więc reklama a rekomendacja. Dobre wiadomości szybko się roznoszą, dlatego stomatolodzy, którzy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje i wprowadzają nowe metody leczenia, korzystają z portali społecznościowych do prezentacji swojej oferty usług stomatologicznych - mówi Agata Weksej, która swój gabinet stomatologiczny i stosowane rozwiązania promuje m.in. na portalach społecznościowych.
O tym, co nowe i bezbolesne w mediach społecznościowych mówi także kampania „Znieczulamy Bezboleśnie” poświęcona The Wand. Ta rozgrywa się aż na 5 portalach m.in. Blip.pl, YouTube.com i Facebook.com. - Pacjent nie zawsze ufa reklamie stomatologa. Chce być jednak edukowany, poznawać nowe rozwiązania, zmniejszające ból, skracające czas leczenia czy pomagające przełamać mu lęk przed dentystą. Kampanie informacyjne organizowane przez dentystów, poświęcone walce z dentofobią, czy strachem przed znieczuleniem muszą, zatem trafiać bezpośrednio do samego pacjenta. Najlepiej wprost na ekran jego komputera, przed którym spędzamy większość czasu - mówi Wojciech Feć.
Wszystko wskazuje więc na to, że stomatologia w Polsce podjęła się sporego wyzwania, jakim jest zmiana swojego image’u. - Takie jak kampania „Znieczulamy Bezboleśnie” pozwalają, żeby informacje o najnowocześniejszych metodach leczenia docierały do szerokiego grona odbiorców. Informacje o nowych metodach leczenia umożliwiają pacjentom świadomy wybór gabinetu, który spełni ich oczekiwania i zapewni leczenie na najwyższym poziomie. Każdy z nas jest lub będzie pacjentem gabinetu stomatologicznego, bo do dentysty chodzi się całe życie - podsumowuje Weksej.
Co na to NFZ?
Póki co komputerowe znieczulenie dostępne jest jedynie w prywatnych gabinetach stomatologicznych. NFZ nie refunduje podania znieczulenia komputerem, tłumacząc to zbyt wysokim kosztem. Pacjent decydując się, więc na znieczulenie komputerem musi liczyć się z wydatkiem rzędu 30-40 złotych. Dla porównania za tradycyjne znieczulenie strzykawką zapłacimy - ok. 20 – 30 zł zł. Różnica w cenie niewielka, w komforcie pacjenta - ogromna.
Więcej informacji: www.znieczulamybezbolesnie
Informacje o NSZOZ Sfera Zdrowego Uśmiechu w Bielsku Białej: www.agataweksej.pl
Informacje dodatkowe:
The Wand – to komputerowe i bezstrzykawkowe urządzenie służące do podawania znieczulenia przed leczeniem stomatologicznym, stosowane dziś w blisko 600 gabinetów stomatologicznych w całej Polsce. Zastosowane w nim rozwiązania sprawiają, że podanie znieczulenia z wykorzystaniem urządzenia jest bezbolesne dla pacjenta. Wszystko za sprawą mikroprocesora, który kontroluje tempo podawania płynu. Środek znieczulający jest podawany pod niskim ciśnieniem, dzięki temu nie rozpiera tkanek pacjenta, a tym samym przyczynia się do powstania bólu. Podawane przy pomocy The Wand™ znieczulenie jest stopniowo wchłaniane, a nie jak w przypadku tradycyjnej strzykawki wtłaczane pod dużym ciśnieniem. Urządzenie służy do podawania wszystkich znieczuleń miejscowych stosowanych w gabinecie stomatologicznym. Precyzja The Wand™, a także zastosowanie tzw. prędkości fizjologicznej minimalizuje ryzyko wystąpienia wstrząsu, będącego efektem podania nieprecyzyjnej i nieokreślonej ilości znieczulenia lub podanie go bezpośrednio do naczynia krwionośnego. Zdaniem stomatologów The Wand jest rozwiązaniem, z którego powinni chętnie korzystać pacjenci do tej pory obawiający się dentysty. Urządzeniu poświęcona jest kampania edukacyjna Znieczulamy Bezboleśnie www.znieczulamybezbolesnie.pl
Komentarze do: Znieczulenie u dentysty bez bólu