Czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie, jak to się dzieje, że człowiek może tworzyć dzieła sztuki, narzędzia i teorie naukowe? I w czym konkretnie ludzki mózg różni się od mózgu zwierzęcego? Naukowcy z University of Dartmouth właśnie zidentyfikowali źródło ludzkiej imaginacji w mózgu.
W tym celu zrealizowali badania MRI mózgów 16 uczestników w trakcie ćwiczenia umysłowego.
W ten sposób udało im się stworzyć mapę mózgowych regionów, powiązanych z wizualnymi procesami wyobraźni.
Jak możemy opisać wyobraźnię? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to posługiwanie się znanymi konceptami, aby stworzyć coś całkiem nowego. Na podstawie tej definicji badacze przeprowadzili eksperyment, który został opisany w magazynie PNAS.
Uczestnicy doświadczenia zostali poproszeni o wykonywanie ćwiczeń umysłowych, polegających na analizowaniu obrazów i ich przekomponowaniu w umyśle.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Objawy wylewu
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Ropień mózgu
Test MRI pozwolił w ten sposób zorientować się, które regiony mózgu były aktywowane przez tego typu ćwiczenia.
Autor badania dr Alex Shlegel mówi: - Nasze rezultaty zbliżają nas do zrozumienia organizacji naszego mózgu. Rozumiemy lepiej, w jaki sposób mózg odróżnia nas od zwierząt i zapewnia bogaty teren intelektualny, pozwalający nam myśleć swobodnie i twórczo.
Co więcej, jak spodziewa się naukowiec, zrozumienie tych różnic między ludźmi i zwierzętami pozwoli na odtworzenie tych schematów u... maszyn.
Naukowcy odkryli, że w trakcie zadania umysłowego, w mózgach uczestników zapaliło się 11 regionów, takich jak płat potyliczny i przedklinek.
Płat potyliczny zawiera największą część kory czołowej wizualnej i pozwala na przetwarzanie informacji przychodzących ze zmysłu wzroku. Poza tym odgrywa rolę dla tworzenia obrazów w umyśle.
Z kolei przedklinek jest regionem, który służy między innymi do przestrzennej prezentacji środowiska i do obliczania z wyprzedzeniem naszych ruchów. Jest to jeden z najbardziej połączonych regionów naszego mózgu. Inne badania także wykazały wcześniej, że przedklinek jest ważny w ćwiczeniach umysłowych.
Komentarze do: Źródło ludzkiej wyobraźni odkryte!