Po raz pierwszy, ekspertyza administracyjna ustaliła jasno istnienie związku przyczynowego między zażywaniem lekarstwa Mediator oraz problemami sercowymi pewnej pacjentki, według informacji francuskiego dziennika Le Figaro. Pani C., lat 64, w stanie przedcukrzycowym, zażywała Mediator od 2004 roku do 2010 roku, jak donosi Le Figaro.
Jeśli nawet lekarstwo z laboratoriów Servier zostało usunięte z rynku już w 2009 roku, to pacjentka dysponowała rezerwami. Zażywała ona jedną pastylkę dziennie, następnie 2, następnie 3, zanim zdała sobie sprawę z tego, iż cierpi z powodu zadyszek.
Kobieta powiadomiła więc okręgową komisję do spraw odszkodowań oraz działań pojednawczych w przypadku incydentów medycznych (Commission régionale de conciliation et d’indemnisation des accidents médicaux, CRCI), w Rhone, w dniu 23 lutego 2010 roku.
Okazało się, iż jej badania serca w 2004 roku stwierdzały nieobecność anomalii, podczas gdy badania z roku 2010 stwierdzały pojawianie się szmerów w sercu. Echografia wykazała również ostatniego roku nieszczelność zastawki aortalnej.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Eksperci więc wskazali, że na podstawie elementów, które im dostarczono, nie odnaleźli innej przyczyny mogącej wyjaśnić pojawienie się tej patologii, poza zażywaniem leku Mediator.
Raport, cytowany przez Le Figaro, został zredagowany przez czterech specjalistów: profesora Jean-Marc Rouzioux (toksykolog), profesora Jean-François Obadia (chirurg sercowy), profesora Paul Touboul (kardiolog) oraz doktora Bruno Mazenod (endokrynolog), na prośbę komisji do spraw odszkodowań oraz działań pojednawczych w przypadku incydentów medycznych w Rhone.
Dziennik Le Figaro precyzuje, że pacjentka liczy na to, iż otrzyma od laboratoriów Servier, we wrześniu, 20 000 euro odszkodowania z tytułu uszkodzenia ciała oraz 100 000 euro z tytułu cierpień moralnych. Dziennik przypomina, że około pięćdziesiąt innych podobnych ekspertyz właśnie jest redagownych.
Komentarze do: Związek przyczynowy między Mediatorem a migotaniem zastawek został ustalony